Dżin w butelce, kangurze skoki i inne atrakcje we Wrocławiu

We wtorek  11.10.2016 r. klasy pierwsze naszego gimnazjum wraz z opiekunami (p. Pauliną Radojewską, p. Olgą Wojtaszek i p. Krzysztofem Grobelnym) pojechały do Wrocławia.

    Głównym punktem programu był wykład z fizyki w ramach programu edukacyjnego dla gimnazjów organizowanego przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

   Na Plac Maxa Borna 9, dotarliśmy ok g. 10.00, a o 10.15 rozpoczęły się zajęcia. Wykład pod tytułem  „Cyrk fizyczny – Fizyka nabita w butelkę” poprowadziła p. prof. UWr dr hab. Ewa Dębowska wraz z panami Sebastianem Schneiderem i Michałem Kulą

 Nasi wykładowcy przeprowadzili ok 30 doświadczeń z różnymi substancjami i przy użyciu tytułowej butelki. Mogliśmy obserwować zjawisko załamania światła, zmian ciśnienia i objętości w zależności od temperatury oraz przewodnictwa elektrycznego. Dla mnie najciekawsze było doświadczenie, w którym z butelki miał zostać „wypłoszony dżin”.

   Po  nalaniu alkoholu do szklanej butli, i rozprowadzeniu go po całej wewnętrznej powierzchni, wrzucono do środka zapaloną zapałkę. Natychmiast pojawił się w niej płomień, który potem stopniowo znikał.

    Po wykładach przyszedł czas na odrobinę rozrywki, udaliśmy się do Galerii Arkady Wrocławskie, gdzie najpierw mieliśmy czas na „małe co nie co”, a po nim poszliśmy do kina. Film pt. „Osobliwy dom pani Peregrine”, to historia o grupie dzieci posiadających niezwykłe zdolności i o ich opiekunce p. Peregrine. Reżyser Tim Burton, twórca takich obrazów dla młodszych widzów jak „Charlie i fabryka czekolady” czy „Alicja w krainie czarów”, i tym razem trzymał nas w napięciu do ostatniej chwili przy pomocy niesamowitych efektów specjalnych i wartkiej akcji.

     Kino to świetna sprawa, ale po filmie trzeba było trochę się „porozciągać”, więc pojechaliśmy do wrocławskiego „Jump World” wyszaleć się na trampolinach. Po tej wyczerpującej „lekcji wf-u” zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

Już czekamy na następny taki wyjazd .

Relacja Ady Paluszkiewicz z kl. I B